Gorczański Park Narodowy

 
                Utworzony w 1981 roku, chroni centralną część Gorców. Puszcza karpacka jest największym naturalnym bogactwem tych gór. Najmniej zmienione przez człowieka są dolnoreglowe lasy mieszane, zwane buczyną karpacką. Najwyższe wzniesienia porasta bór świerkowy, zajmujący piętro regla górnego.  Na rozległym obszarze drzewa dożywają sędziwego wieku i obumierają, ustępując miejsca młodemu pokoleniu.

    Szczególną wartość dla krajobrazu i przyrody Gorców mają polany reglowe. Powstały w wyniku tradycyjnej gospodarki pasterskiej. Pozostałością dawnej kultury są drewniane szałasy reprezentujące regionalne budownictwo zagórzańskie i podhalańskie. 

     Rozległy kompleks leśny wraz z mozaiką polan tworzy szatę roślinną Gorców i środowisko życia dla licznych zwierząt. Z pierwotną puszczą związane są duże drapieżniki: wilk i ryś oraz ssaki kopytne. Różnorodność drzewostanów sprzyja gniazdowaniu wielu gatunków ptaków. Są wśród nich tak rzadkie jak puchacz i głuszec. Bogata roślinność lasów oraz kwiecistych łąk tworzy siedliska dla zwierząt bezkręgowych, zwłaszcza owadów. Dzięki  zróżnicowanej szacie roślinnej i związanej z nią faunie, Gorce odznaczają się wielką biologiczną różnorodnością. Jej zachowanie należy do głównych zadań Gorczańskiego Parku Narodowego.

    Do wędrówki po gorczańskich szlakach zachęcają  rozległe widoki na sąsiednie grupy górskie, zwłaszcza Tatry.

 

 

 

 

 

 

Tekst i zdjęcia prezentowane na stronie internetowej objęte są prawami autorskimi. Powielanie bez zgody autorów jest zabronione.

 

 

 

 

 

   

 

  

         

 

 

2019-01-18
2019-01-16
2019-01-07

Komunikat dotyczący warunków panujących w Gorcach

 Szanowni Turyści

- odwiedzający Gorczański Park Narodowy.

    Informujemy, że na terenie Parku jak i w całych  Gorcach panują bardzo trudne, zimowe warunki terenowe. Warstwa śniegu waha się od 50 cm w niższych położeniach do 150 cm w rejonie Turbacza, szlaki są nieprzetarte, a na niektórych zaspy sięgają do 250 cm. Ponadto dużym zagrożeniem są łamiące się pod naporem śniegu drzewa, które również zalegają na szlakach.

       W związku, z tym odradzamy piesze wędrówki, co najmniej do czasu ustabilizowania się pogody.

Poruszanie się w tak trudnych warunkach pogodowych wymaga dużego doświadczenia i odpowiedniego sprzętu, dlatego też,  z uwagi na bezpieczeństwo, apelujemy o nie wychodzenie w wyższe partie gór.                                                

Z  turystycznym pozdrowieniem

                                                                           Dyrektor

                                                         Gorczańskiego Parku Narodowego 

Poręba Wielka 07.01.2019r.

wieści ze świata przyrody
Positive-Power
KSIĘGA GOŚCI | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ ZNAJOMEMU | MAPA STRONY
BIP
Wersja polska
Wersja niemiecka
Wersja angielska